czwartek, 21 grudnia 2017

Podsumowanie 2017 roku

Najlepsze rzeczy dzieją się z reguły pod koniec roku, więc jest może trochę zbyt wcześnie, żeby podsumować wszystkie wydarzenia 2017 r., bo w ciągu najbliższych dni będzie się jeszcze wiele działo. Czekam choćby na koncert Słowików Szczecińskich zarejestrowany 12 grudnia na antenie TVP Szczecin. Mimo to, już teraz muszę przyznać, że wydarzeń tego roku było mnóstwo i będę go mile wspominać. W tym roku obejrzałem mało filmów - wg. Filmwebu było ich zaledwie 32 (bez seriali), przy czym ich średnia ocena była bardzo wysoka - 7,62/10 punktów, co może sugerować, że więcej czasu poświęciłem na ich wybór. W 2017 za to mnóstwo czasu przeznaczyłem na muzykę. Wg Spotify słuchałem jej dosłownie przez kilka tygodni. Więc poniżej krótka refleksja na temat moich muzycznych odkryć:

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ukazało się kilka świetnych płyt prog-rockowych takich jak "On Her Journey To The Sun" Rikard Sjöblom's Gungfly, "The Man Who Never Was" This Winter Machine, a także ostatnia i chyba najlepsza "A Day in the Life of a Universal Wanderer" Gandalf's Fist. Poznałem też dziesiątki wykonawców z całego świata, o których istnieniu nie miałem wcześniej pojęcia - m.in. chór chłopięcy z Izraela Jerusalem Flowers, nieistniejący już zespół wokalny z Niemiec - Schöneberger Sängerknaben a także, dzięki mojemu przyjacielowi z Japonii, niezliczonych solistów. W związku z moimi muzycznymi odkryciami na stronie moichlopcy.pl 11 grudnia zapoczątkowałem serię artykułów w których prezentuję sylwetki najlepszych chłopięcych solistów w historii muzyki klasycznej. Cykl otwarły artykuły o najbardziej znanym polskim soliście - Dionizym Płaczkowskim i niezwykle utalentowanym Anthonym Way'u z Wielkiej Brytanii. Na publikację czeka kilka kolejnych.

Zdecydowanie najfajniejszym wydarzeniem muzycznym 2017 roku była jubileuszowa 60-ta edycja Złotego Cekina (Zecchino d'Oro). Bardzo mi się spodobała niezwykle zabawna kołysanka Ninna nanna w wykonaniu Antonia, Alessji i Marii, ale wszystkie pozostałe piosenki też były świetnie napisane i zaśpiewane przez urocze dzieci. W 2017 roku ukazała się też świetna płyta Arki Noego "Wyjątkowy osioł" ze jedenastoma piosenkami, z których aż 6 otrzymało wersję wideo. Jedna z nich to piosenka archiwalna, do której teledysk można obejrzeć poniżej:Na uwagę zasługuje też to, że w 2017 roku ukazał się debiutacki mini-album Thomasa Machado "Filhos do Rio Grande". Thomas wziął również udział w meksykańskiej edycji The Voice Kids. Od 1 stycznia 2018 roku te same emocje będzie można przeżyć też u nas - TVP 2 wyemituje nagrywane obecnie odcinki polskiej edycji The Voice Kids.

Mijający rok był niezwykły jeszcze z jednego powodu - w grudniu odbyła się 35 edycja prawdopodobnie największego festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży w naszym rejonie świata - "Ale kino" w Poznaniu. Z ponad 3653 nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybrali aż 45 filmów pełnometrażowych i 90 filmów krótkometrażowych. Można było obejrzeć takie filmy jak "Jasper Jones" i "Cloudboy", w tym wiele polskich premier. Wśród filmów pojawiły się tak wyśmienite i jednocześnie mało znane filmy jak "Pani McCutcheon" i "Smocze serce", którego recenzja niedawno pojawiała się na moichlopcy.blog

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia. Zapraszam do przeczytania najświeższego wpisu na moichlopcy o Feriach zimowych Kacpra i Emmy. Życzę wszystkim czytelnikom, żeby nadchodzący 2018 rok był dla Was równie ciekawy i obfitujący w niezwykłe wydarzenia jak 2017 dla mnie. Wszystkiego dobrego!

Red nosed Harry

1 komentarz:

  1. Działo się, działo! Moje statystyki niepokojąco sugerują, że poza czytaniem książek (34 tytuły), grami (50 ukończonych), filmami (134 obejrzane) i muzyką (kilkaset przesłuchanych godzin) nic innego w wolnym czasie nie robię. A to przecież... no dobra, właściwie tak jest, kogo ja chcę oszukać ;P

    Zecchino d'Oro 60 i kilka innych wydarzeń zapamiętam na długo!

    Wzajemnie, równie wypasionego roku 2018!

    OdpowiedzUsuń